Yeni Toplu Sms Yasası


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan toplu mail ve sms gönderimi ile ilgili olarak uygulanan yönetmelik, pek çok konuyu açıklığa kavuşturmuş ve aslını isterseniz çoğu telefon sahibinin rahatsız olduğu bir durumu ortadan kaldırmıştır.


Açılan ya da bir şkilde işini geliştirmeye çalışan her firma, telefon şirketleinin veri tabanlarından hizmet alarak, pek çok kişinin telefonuna sms gönderimi yapabiliyordu. İş o hale gelmişti ki; nerede ise asla adımımızı bile atmayacağımız bir noktadaki herhangi bir işletmenin reklamları, telefonlarımıza gelmekteydi. Dahası gelen bazı tanıtım amaçlı mesajlar da asla ilgimiz olmayan, kişisel olarak utanç verici bulabileceğimiz nitelikte olabiliyordu. Hal böyle iken bakanlıkça hazırlanan yasa değişikliği pek çok kişiye rahat nefes aldırdı.


Telefon Mesajları


Bu yasa gereği firmaların herhangi bir telefona gönderdikleri mesajlar, ticari elektronik ileti olarak kabul edilmektedir. Hiç bir şirket, ön onay almaksızın tüketicilere ticari elektronik ileti gönderemez. Hatta ön onay almak için bile gönderilen mesajlar da ön onay gerektirmektedir. Ön onay almak için ön onay mesajı gönderilmesi de ticari elektronik ileti olarak kabul edilecektir.


Alınmış ya da alınacak onayda ticari iletinin içeriği tam olarak belirtilmelidir. Onayda belirtilen içerik dışında farklı bir içerikle sms gönderimi yapılamaz. Örneğin; onayda kampanyalar için onay alınmadıysa, firma uyguladığı kampanyaları sms yolu ile bildiremez.


Gönderilecek mesajda firma ünvanı, tescilli marka, işletme adı, telefonu, adresi ve maili bulunmak zorundadır. Gönderilen mesajın başlığı da bulunmalıdır. Kampanya, reklam v.s.


Müşteri sadakatini sağlayan kutlama ya da tememni mesajları da gönderilemeyecektir. Sonuç ola-rak bu tür mesajlar da firmanın bir tür tanıtımı sayılmaktadır.


Yasa gereği mesaj atabilmek için alınacak onay, ayrı bir form şeklinde olmalıdır. Sözleşmelerde bulunan mail onayı geçerli değildir ve sözleşmelere izin alındığına dair maddeler eklenemez.


İnternet Mesajları: Mailler


İnternet kanalı ile yapılan davetlerde, bilgilendirme listesine kaydolun gibi ibareler ile izin verilen listeler için mail sahibine mail gönderip bir onay kodu ile alınan onaylar, imzalanıp, onaylanmış gibi işlem görür. Bu tür bir durumda onay alınmış mail adresi olarak kabul görecektir.


Bir doğrulama şifresi ile giriş yapılan sitelerde yani bankacılık işlemleri gibi sitelerde, sistem içindeyken alınacak onaylar onay olarak kabul edilecektir. Ayrıca doğrulama kaydı aranmayacaktır.


Kapsam Dışı Gruplar


Esnaflara gönderilen sms ve mailler, bu yasa kapsamında değildir. Ancak mesaj gönderilen kişi ya da kurum red işlemi yaptığında 3 iş günü içinde mesaj gönderen, üyeyi mesaj listesinden silmek zorundadır.


Hali hazırda devam eden mesaj gönderimlerinde onay aranmaz. Ancak yine de kişilerin bu mail ve mesajları reddetme hakkı vardır. Bu konuya ilişkin başka bir kural ise, devam eden mesajların mal veya hizmet özendirmesi içerememesi ya da tanıtım yapılamamasıdır.


Mesaj hizmetini sağlayan aracı kurum mesaj içeriğini kontrol etmekle yükümlü değildir. İçeriğe konu olan mal ya da hizmetin hukuka aykırı bir durum içerip içermediğini araştırmakla yükümlü değildir.


Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren oluşturulmuş bulunan veri tabanları onaylı olarak kabul edilir. Kişiler kendi istekleri ile listelerden ilgili kaydı sildirebilirler ve buna ilişkin işlemin nasıl yapılacağı gönderilen her mesajın içeriğinde bulunmalıdır.


Sonuç olarak çıkarılan bu yasa ile tüketicinin rahatsız edilmesi, gereksiz yere meşgul edilmesi ve yanlış anlamalara neden olunması engellenmiş ve özellikle hanımları oldukça rahatlatmıştır. Olur olmaz zamanlarda gelen mesajlar nedeni ile kütüphane gibi yerlerde huzursuzluğa engel olunmuştur.


Bu Yazıyı Paylaş: