Toplu Sms Kullanım Alanları


Farklı sektörlerde farklı amaçlar ile kullanılabilecek olan toplu sms sistemleri şöyle sıralanabilir;


1. Avukatlar


Müvekkillerine dava gün ve saatlerini ve dava sonuçlarını bildirebilirler. Özel günleri kutlayabilirler.


2. Bankacılık ve Finans Alanları


Müşterilerin ilgilendiği menkul değerler ile ilgili son durum duyuruları, kredi, vergi v.s. son ödeme günleri, kredi kartı son ödeme tarihi ve asgari ödeme tutarı, değişen faiz oranları, kredi kartı limiti gibi bilgilerin bildirimleri yanı sıra müşterilerinin özel günlerinin de kutlanması toplu sms yolu ile yapılabilir.


3. Dağıtım (Distribütörler /Depolar)


Personele yön ve stok bilgisi girmak ve bayilere de özellikle uygulamaya başlanan kampanya ya da promosyon bilgileri gibi uygulamaları bildirmek için toplu smsler kullanılabilir. Ayrıca cari hesaplar ile oluşturulabileck bir otomasyon ile bayi ve müşterilere yeni ürün fiyat bilgileri, borç / alacak bakiyeleri ve bayi toplantıları da bildirilebilir.


4. Doktorlar


Hastalarına diyet, ilaç alım saatleri, randevu hatırlatma ve randevu tarihi değişiklikleri gibi bilgilendirmeler yapabilirler.


5. Eğitim


Öğretmenlere toplantı saatleri, acil uyarılar, veli toplantıları, ders ve etüd saatleri bildirim ve değişiklikleri toplu sms yolu ile bildirilebilir.


Öğrenci velilerine ise öğrencisinin not ve devam durumu, ders, etüd ve sınav tarihi bildirimleri, gelişen durum bilgilendirmeleri yapılabilir. Ayrıca veli toplantıları ve taksit ödeme hatırlatmaları da yapılabilir.


6. Hastane, Labaratuar, Poliklinik gibi Sağlık Kuruluşları


Muayene ücretleri, randevu saati hatırlatma ya da değişiklik bildirimi, yatan hasta bilgilerinin iletilmesi, hastaların düzenli olarak alması gereken ilaçların hatırlanması, diyet takibinin yapılması, kontrol zamanı bilgilendirmeleri, acil tahlil ve tetkik sonuçlarının bildirilmesi, düzenli olarak check-up yaptırıyor ise check-up zamanı bildirimi ya da varsa promosyon haberleri iletilebilir.


7. Lojistik


Kargonun çıkış noktasından itibaren alıcısına durumunu bildirmek ve teslim zamanında alıcının ilgili konumda olmasını sağlamak üzere bilgilendirme yapılabilir.


8. Mağaza ve Marketlerde


Pek çok mağaza ve büyük marketler haftalık bültenler aracılığı ile hafta içinde kampanyası olan ürünlerin listesini sunarlar. Oysa hem kağıt tasarrufu (ki doğanın korunması adına oldukça faydalı olacaktır) hem de basım ve dağıtım sırasında oluşabilecek zaman kayıplarına karşı toplu sms yönteminin daha avantajlı olduğunu fark ederler. Müşterilerine promosyonlar hakkında bilgi vermenin yanısıra, müşterilerinin özel günlerinde otomatik olarak toplu sms ile mesaj gönderebilir, böylece müşteri ile ilişkilerini sıcak tutabilirler. Elbette yapılan uygulamlar ve kampanyalar da bu şekilde zaman kaybetmeden duyurulabilir.


9. Mali Müşavir / Muhasebeciler


Mükelleflerine resmi harç ve vergilerin son ödeme tarihleri ve kurumun devlete olan borçlarının bilgilendirmesini yapabilirler.


10. Otomotiv Sektörü


Araç yeni modellerinin bildirimi, test sürüşü daveti, ödeme hatırlatması, bakım ya da servis zamanı uyarısı, promosyon bilgilendirmeleri, bakımı apılmış aracın fatura tutarı, sigorta bitim tarihi, zeyilname, sigorta yenileme uyarıları ve promosyonları, araç durumu bilgilendirmeleri, yeni araçlara ilişkin stok durumu, kredi ve araç özellikleri bildirimleri gibi durumlarda toplu sms bildirimleri otomotiv sektöründe de uygulanabilir.


11. Partiler, Meslek Odaları, Vakıf, Dernek ve Belediyeler


Kurumun ihtiyacı olan basın bültenleri bu yolla medyy kuruluşlarına yayılabilir. Ayrıca üyelere top-lantı ve etkinlik duyurularının topluca ve kolayca yapılması sağlanabilir. Üyelere yönetim kurulu ka-rarları, konu ile ilgili yapılan kanun değişiklikleri ile ilgili bilgilendirme yapılabilir. Tıp Bayramı gibi mesleki özel günler kutlanabilir.


12. Sigortacılık Alanı


Araç ya da konut sigortalılara sigortanın bitiş tarihi, sigortanın zamanında yenilenmesi halinde alınacak indirim oranı, taksit ödeme hatırlatmaları yapılabilir. Ayrıca sağlık sigortalılar için sisteme katılım yapan hastane ya da diğer sağlık kuruluşlarının bildirimleri ve bu sağlık kurumlarının sağladıkları avantajlar bildirilebileceği gibi hastanın tedavinin alması halinde ise geçmiş olsun dilekleri iletilebilir.


13. Spor Kulüp ve Salonları


Spor kulübü üyeleri ve taraftarlara yönetim kurulu toplantıları ve sonuçları ile ilgili bilgi verilebilir. Sezon açılışları, derby maçlar ve zamanları hakkında açıklama yapılabilir. açılış ve karşılaşmalara ta-raftarlar davet edilebilir ve kombine bilet satışı yapılabilir. Ayrıca spor salonu müdavimleri için salon ücretlerinde yapılacak değişiklikler, ödeme zamanları, hoca değişiklikleri, salonun bir sebeple kapalı olduğu zamanların bildirimi gibi nedenler ile üyelerine ya da taraftarlarına toplu sms atılabilir.
14. Tatil ve Eğlence Sektörü


Müşterilerinizi özel açılışlar, davetler, yeni sanatçı sahnesi gibi bilgileri ulaştırabilirler. Promosyon elbette bu sektörün can alıcı noktasıdır ki tüm müşteriler de bilgilenmek isterler. Ayrıca özel günlerinin kutlanabileceği müşterilerin rezervasyon bilgileri de aktarılabilir.


15. Turizm Sektörü


Turizm alanı müşterileri ile iletişimin koparılmaması gereken özel bir sektördür. Bu nedenle sık sık firmalar kendilerini hatırlatmak durumunda kalırlar. Bunun da en güzel yolu müşterilerinin özel günlerini kutlamakve yeni tur güzergahlarını bildirmektir. Ayrıca promosyonlar da duyurulabilir.


Ayrıca rehberlere tur hareket saatleri, güzergahlar, satış bilgileri, değişen program duyurulabilir.


Görüldüğü gibi pek çok sektörde, değişik nedenler ile kullanılabilecek olan toplu sms gönderimi oldukça faydalı, hem zaman hem de müşteri / taraftar / hasta sadakatini sağlayabilecek bir uygulamadır. Bu da işinizin gelişimi ve tanınması ile ilgili olarak yapılabilecek en iyi reklamlardan birisi olacaktır. Üstelik en düşük maliyetli reklamlardan biri sayılabilecek toplu sms gönderimi, sadece kullanıcının istediği zaman ve istediği nedenler ile uygulanarak kontrolü elinde tutacağınız bir çalışma olacaktır.


Bu Yazıyı Paylaş: